Register over Helgas rødder

Ved tryk på navnet vises vedkommendes side,
ved tryk på HE-link vises dokumentation som PDF
og ved tryk på P fremkommer en personrapport

HE1   Helga Elisabeth Poulsen 1915 - 2002, Skibby - P -
HE2   Hans Poulsen 1873 - 1947, Udlejre (Ørnebjerggård) - P -
HE3   Bodil Kirstine Pedersen 1873 - 1949, Udlejre (Ørnebjerggård) P -
HE4   Ole Poulsen 1834 - 1875, 1) Jyllinge (Kirkebjerggård) 2) Søsum - P -
HP5   Mette Nielsdatter 1833 - 1909, 1) Jyllinge (Kirkebjerggård) 2) Søsum 3) Udlejre - P -
HE6   Anders Pedersen 1848 - 1924, Skænkelsø (Skælbækgård) - P -
HE7   Maren Olsdatter 1846 - 1925, Skænkelsø (Skælbækgård) - P -
HE8   Povel Olsen 1804 - 1882, Søsum (Stokholmgård) - P -
HE9   Ane Pedersdatter 1801 - 1885, Søsum (Stokholmgård) - P -
HE10   Niels Jørgensen 1790 - 1857, Søsum (Kabbelholmgård) - P -
HE11   Ane Hansdatter 1806 - 1867, Søsum (Kabbelholmgård) - P -
HE12   Peder Bendtsen 1819 - 1867, Udlejre (Ørnebjerggård) - P -
HE13   Karen Larsdatter 1819 - 1858, Udlejre (Ørnebjerggård) - P -
HE14   Ole Pedersen 1808 - 1859, Ølstykke (Langekjærgård) - P -
HE15   Elsebeth Olsdatter 1803 - 1880, Ølstykke (Langekjærgård) - P -
HE16   Ole Povelsen 1775 - 1809, Søsum (Søbjerggård) - P -
HE17   Anna Cathrine Svendsdatter 1765 - 1837, Søsum (Søbjerggård) - P -
HE18   Peder Olsen 1762 - 1828, Søsum - P -
HE19   Maren Povelsdatter 1764 - 1849, Søsum - P -
HE20   Jørgen Andersen  1756 - 1826, Søsum (Stiesholmgård) - P -
HE21   Inger Hansdatter 1765 - 1836, Søsum (Stiesholmgård) - P -
HE22   Hans Hansen 1780 - 1834, Søsum (Pudebjerggård) - P -
HE23   Birthe Pedersdatter 1786 - 1872, Søsum (Pudebjerggård) - P -
HE24   Bendt Pedersen 1782 - 1861, Udlejre (Ørnebjerggård) - P -
HE25   Bodil Andersdatter 1796 - 1874, Udlejre (Ørnebjerggård) - P -
HE26   Lars Olsen 1785 - 1858, Ølstykke (Egebjerggård) - P -
HE27   Sidse Pedersdatter 1786 - 1870, Ølstykke (Egebjerggård) - P -
HE28   Peder Poulsen 1765 - 1816, Veksø (Skibstedgård) - P -
HE29   Maren Madsdatter 1783 - 1843, Veksø (Skibstedgård) - P -
HE30   Ole Hansen 1766 - 1841, Ølstykke - P -
HE31   Sidse Hansdatter 1769 - 1841, Ølstykke - P -
HE32   Povel Andersen ca 1726 - 1794, Søsum (Bjellekjærgård) - P -
HE33   Kirsten Andreasdatter ca 1731 - 1803, Søsum (Bjellekjærgård) - P -
HE34   Svend Larsen 1734 - 1820, Store Rørbæk - P -
HE35   Johanne Jørgensdatter 1745 - 1809, Store Rørbæk - P -
HE36   Ole Mogensen 1735 - 1823, Ølstykke - P -
HE37   Ane Jørgensdatter 1724 - 1799, Ølstykke - P -
HE38   Povel Andersen ca 1719 - 1807, Søsum (Stokholmgård) - P -
HE39   Karen Andersdatter ca 1738 - 1825, Søsum (Stokholmgård) - P -
HE40   Anders Jørgensen  ca 1716 - 1793, Søsum (Stiesholmgård) - P -
HE41   Inger Nielsdatter  ca 1720 - 1799, Søsum (Stiesholmgård) - P -
HE42   Hans Larsen 1746 - 1801, Søsum (1. Lindebjerggaard og 2. Pudebjerggård) - P -
HE43   Karen Nielsdatter 1743 - 1816, Søsum (1. Lindebjerggård og 2. Pudebjerggård) - P -
HE46   Peder Mogensen 1762 - 1822, Søsum (Kabbelholmgård) - P -
HE47   Mette Jørgensdatter 1765 - 1856, Søsum (Kabbelholmgård) - P -
HE48   Peder Bendtsen 1743 - 1815, Udlejre (Ørnebjerggård) - P -
HE49   Karen Sørensdatter 1757 - 1824, Udlejre (Ørnebjerggård) - P -
HE50   Anders Poulsen 1769 - 1845, Udlejre (Græstedgård) - P -
HE51   Ane  Olsdatter 1771 - 1800, Udlejre (Græstedgård) - P -
HE52   Ole Andreasen 1732 - 1817, Manderup (Ørnholmgård) - P -
HE53   Karen Nielsdatter 1742 - 1823, Manderup (Ørnholmgård) - P -
HE54   Peder Andreasen 1740 - 1820, Ølstykke - P -
HE55   Ane Andersdatter 1749 - 1809, Ølstykke - P -
HE56   Povel Andersen ca. 1722 - 1799, Veksø (Korshøjgård) - P -
HE57   Else Pederdatter 1735 - 1808, Veksø (Korshøjgård) - P -
HE58   Mads Andersen 1751 - 1812, Veksø (Skibstedgård) - P -
HE59   Maren Pedersdatter 1743 - 1806, Veksø (Skibstedgård) - P -
HE62   Hans Nielsen 1738 - 1820, Ølstykke (Langekjærgård) - P -
HE63   Anna Andersdatter 1734 - 1822, Ølstykke (Langekjærgård) - P -
HE64   Anders Pedersen ca 1693 - 1763, Søsum (Bjellekjærgård) - P -
HE65   Karen ca 1691 - 1776, Søsum (Bjellekjærgård) - P -
HE66   Andreas Olsen ca 1681 - 1752, Søsum (Møllehøjgård) - P -
HE67   Maren Jensdatter 1690 - 1755, Søsum (Møllehøjgård) - P -
HE68   Lars Larsen 1703 - 1771, Store Rørbæk - P -
HE69   Anne Nielsdatter ca 1706 - 1783, Store Rørbæk - P -
HE70   Jørgen Christensen 1715 - 1760, Svestrup (Varmedalgård) - P -
HE71   Birte Andersdatter 1723 - 1797, Svestrup (Varmedalgård) - P -
HE72   Mogens Andersen ???? - ????, ukendt bopæl - P -
HE73   Elizabeth Olsdatter ca 1695 - 1764, Ølstykke - P -
HE74   Jørgen Pedersen ???? - 1742, Ølstykke - P -
HE75   Nille Nielsdatter ???? - 1753, Ølstykke - P -
HE80   Jørgen Andersen ca 1667 - 1738, Søsum (Stiesholmgård) - P -
HE81   Johanne Mortensdatter ca 1685 - 1741, Søsum (Stiesholmgård) - P -
HE82   Niels Larsen ca 1680 - 1774, Søsum (Hestehavegård) - P -
HE83   Kirsten Michelsdatter ca 1684 - 1774, Søsum (Hestehavegård) - P -
HE84   Lars Pedersen ca 1697 - 1775, Søsum (Lindebjerggård) - P -
HE85   Inger Jensdatter ca 1702 - 1763, Søsum (Lindebjerggård) - P -
HE86   Niels Olsen ca 1700 - 1769, Veksø (Hulhøjgård) - P -
HE87   Anne Michelsdatter ca 1718 - 1787, Veksø (Hulhøjgård) - P -
HE92   Mogens Sørensen 1729 - 1777, Søsum (Sigersdalgård) - P -
HE93   Kirsten Andreasdatter 1745 - 1786, Søsum (Sigersdalgård) - P -
HE94   Jørgen Hansen 1734 - 1812, Søsum (Vaarsøegård) - P -
HE95   Birthe Larsdatter 1739 - 1784, Søsum (Vaarsøegård) - P -
HE96   Bent Pedersen 1717 - 1768, Hørup - P -
HE97   Kirsten Hansdatter ca 1705 - 1743, Hørup - P -
HE98   Søren Olsen 1716 - 1777, Udlejre - P -
HE99   Anne Olsdatter 1719 - 1797, Udlejre - P -
HE100   Povel Pedersen 1741 - 1809, Svestrup - P -
HE101   Bodil (Mette) Jensdatter 1739 - 1779, Svestrup - P -
HE102   Ole Nielsen 1730 - 1797, Ølstykke - P -
HE103   Karen Larsdatter 1740 - 1817, Ølstykke - P -
HE104   Andreas Jensen 1694 - 1773, Ølstykke - P -
HE105   Sidtze Pederdatter 1705 - 1780, Ølstykke - P -
HE106   Niels Larsen ca 1713 - 1751, Hørup (Annebjerggård) - P -
HE107   Karen Larsdatter ca 1721-1781, Hørup (Annebjerggård) - P -
HE110   Anders Mortensen ca 1720 - 1800, Stenlille (Kongsdalgård) - P -
HE111   Karen Jørgensdatter 1717 - 1806, Stenlille (Kongsdalgård) - P -
HE112   Anders Madsen ca 1696 - 1744, Stenløse - P -
HE113   Zidse ca 1700 - 1781, Stenløse - P -
HE114   Peder Jensen ???? - 1748, Ganløse - P -
HE115   Karen Andersdatter 1718 - 1783, Ganløse - P -
HE116   Anders Olsen ca 1720 - 1754, Stenlille (Tofthøjgård) - P -
HE117   Mette Madsdatter ca 1723 - 1761, Stenlille (Tofthøjgård) - P -
HE118   Peder Andersen ???? - 1744, Gundsømagle - P -
HE124   Niels Larsen 1698 - 1753, Udlejre - P -
HE125   Anna ca 1706 - 1742, Udlejre - P -
HE126   Anders Olsen ???? - ????, Ølstykke - P -
HE134   Jens Jensen ca 1656 - 1725, Udlejre - P -
HE135   Kirsten Andreasdatter ca 1664 - 1736, Udlejre - P -
HE136   Laurits Svendsen 1661 - 1703, Jyllinge - P -
HE137   Sitzell Madsdatter ca 1663 - 1743, Jyllinge - P -
HE140   Christen Pedersen ca 1671 - 1720, Svestrup - P -
HE141   Johanne Pedersdatter 1685 - 1728, Svestrup - P -
HE142   Anders Torbensen 1682 - 1742, Sperrestrup (Bakkegård) - P -
HE143   Sidse Børgesdatter ca 1684 - 1745, Sperrestrup (Bakkegård) - P -
HE172   Ole Jensen ca 1660 - 1740, Veksø (Hulhøjgård) - P -
HE173   Karen Nielsdatter ca 1665 - 1750, Veksø (Hulhøjgård) - P -
HE174   Michel Pedersen ca 1691 - 1768, Veksø (Brønstedgård) - P -
HE175   Bodil Larsdatter ca 1691 - 1745, Veksø (Brønstedgård) - P -
HE184   Søren Isaacsen 1696 - 1768, Ølstykke - P -
HE185   Kirsten ca 1706 - 1777, Ølstykke - P -
HE186   Andreas Pedersen ca 1697 - 1782, Søsum (Sigersdalgård) - P -
HE187   Karen Povelsdatter ???? - 1761, Søsum (Sigersdalgård) - P -
HE188   Hans Jensen 1703 - 1779, Stenløse - P -
HE189   Giertrud Jørgensdatter ca 1701 - 1781, Stenløse - P -
HE190   Lars Moensen ca 1700 - 1763, Søsum (Vaarsøegård) - P -
HE191   Karen Knudsdatter ca 1706 - 1767, Søsum (Vaarsøegård) - P -
HE192   Peder Jensen ???? - 1741, 1) Lille Rørbæk og 2) Hørup - P -
HE193   Bodil Larsdatter 1676 - 1741, 1) Lille Rørbæk og 2) Hørup - P -
HE194   Hans Nielsen ???? - ????, ukendt bopæl - P -
HE196   Oluf Pedersen 1686 - 1758, Udlejre - P -
HE197   Karen Christensdatter ca 1675 - 1756, Udlejre - P -
HE198   Ole Larsen ca 1670 - 1745, Udlejre - P -
HE199   Margrethe Nielsdatter ca 1674 - 1758, Udlejre - P -
HE200   Peder Povelsen ???? - ????, Søsum (Vendekildegård) - P -
HE201   Karen Nielsdatter ca 1715 - 1784, Søsum (Vendekildegård) - P -
HE202   Jens Andersen ca 1693 - 1776, Stenlille (Hesselholmgård) - P -
HE203   Karen Pedersdatter 1713 - 1751, Stenlille (Hesselholmgård) - P -
HE206   Lars Larsen 1701 - 1781, Sperrestrup (Vængegård) - P -
HE207   Inger Nielsdatter ca 1703 - 1780, Sperrestrup (Vængegård) - P -
HE210   Peder Andersen ca 1669 - 1738, Ågerup - P -
HE211   Malene Jensdatter 1667 - ????, Ågerup - P -
HE212   Lars Hansen 1690 - 1722, Ude Sundby - P -
HE213   Kirsten Nielsdatter ca 1688 - 1755, Ude Sundby - P -
HE214   Lars Svendsen 1693 - 1759, Hørup (Møllebjerggård) - P -
HE215   Margrethe Olsdatter ca 1699 - 1748, Hørup (Møllebjerggård) - P -
HE220   Morten Pedersen ???? - ca 1723, Stenlille (Kongsdalgård) - P -
HE222   Jørgen Pedersen ???? - 1742, Ølstykke - P -
HE223   Anne Jensdatter ca 1674 - 1722, Ølstykke - P -
HE230   Anders Christophersen ???? - 1741, Knardrup - P -
HE231   Anna Gregoriusdatter ca 1692 - 1780, Knardrup - P -
HE234   Mads Pedersen ca 1688 - 1751, Søsum (Konehøjgård) - P -
HE235   Anne ca 1687 - 1772, Søsum (Konehøjgård) - P -
HE248   Lars Hansen 1660 - 1740, 1) Sundbyllle og 2) Udlejre - P -
HE249   Johanne Clemensdatter ca 1661 - 1710, Sundbylille - P -
HE268   Jens Jensen ca 1613 - 1701, 1) Værebro Mølle og 2) Udlejre - P -
HE269   Maren Hansdatter ca 1620 - 1685, 1) Værebro Mølle og 2) Udlejre - P -
HE272   Svend Lauritsen Skraeder ca 1618 - 1702, Gundsømagle - P -
HE273   Ranild Olufsdatter ca 1638 - 1683, Gundsømagle - P -
HE284   Torben Andersen ???? - 1730, Badstrup - P -
HE285   Karen ???? - 1729, Badstrup - P -
HE286   Børge Pedersen ca 1642 - 1710, Uggeløse - P -
HE350   Lars Larsen 1664 - 1739, Sperrestrup (Damgård) - P -
HE351   Anna Rasmusdatter 1663 - 1703, Sperrestrup (Damgård) - P -
HE368   Isaak Bredesen ca 1660 - 1726, Ølstykke - P -
HE369   Birthe ca 1665 - 1752, Ølstykke - P -
HE386   Lars Larsen ca 1637 - 1692, Store Rørbæk - P -
HE387   Johanne ca 1648 - 1717, Store Rørbæk - P -
HE392   Peder Joensen ca 1658 - 1719, Ølstykke - P -
HE393   Bodil ca 1654 - 1726, Ølstykke - P -
HE400   Povel Frandsen ???? - ????, Søsum (Vendekildegård) - P -
HE401   Sophie Andersdatter ca 1674 - 1737, Søsum (Vendekildegård) - P -
HE402   Niels Ibsen ???? - ca 1723, Søsum (Stiesdalgård) - P -
HE403   Bente Olsdatter ca 1673 - 1750, Søsum - P -
HE414   Niels Mortensen ca 1673 - 1748, Græse - P -
HE422   Jens Rasmussen ca 1634 - 1705, Tågerup - P -
HE423   Margrethe Pedersdatter ca 1626 - 1699, Tågerup - P -
HE424   Hans Larsen ca 1643 - 1714, Påstrup (Øster Påstrup) - P -
HE425   Karen Mikkelsdatter ca 1646 - 1722, Påstrup (Øster Påstrup) - P -
HE426   Niels Christensen ???? - ????, Ude Sundby - P -
HE427   Johanne Christensdatter 1664 - 1747, Ude Sundby - P -
HE428   Svend Nielsen ???? - 1717, Vassingerød - P -
HE429   Anne Larsdatter ca 1662 - 1724, Vassingerød - P -
HE496   Hans Nielsen ca 1614 - 1662, Sundbylille (Nittebjerggård) - P -
HE497   Karen Jensdatter ca 1630 - 1710, Sundbylille (Nittebjerggård) - P -
HE498   Clemen Mortensen ???? - ????, ukendt bopæl - P -
HE499   Ellen Hansdatter ca 1615 - 1701, Sundbylille - P -
HE537   Anne Mikkelsdatter ca 1590 - 1653, Gundsømagle - P -
HE700   Lars Larsen ca 1621 - 1698, Sundbylille (Nittebjerggård) - P -
HE701   Karen Jensdatter ca 1630 - 1710, Sundbylille (Nittebjerggård) - P -
HE702   Rasmus Svendsen ca 1618 - 1702, Sperrestrup (Bygård) - P -
HE703   Bodil ca 1628 - 1682, Sperrestrup (Bygård) - P -
HE772   Lars Madsen ca 1577 - 1663, Lille Rørbæk - P -
HE773   Else Nielsdatter ca 1617 - 1697, Lille Rørbæk - P -
HE844   Rasmus Mortensen ???? - 1660, Tågerup - P -
HE854   Christen Andersen ca 1611 - 1668, Hagerup (Ellisgård) - P -
HE855   Karen Jensdatter ca 1638 - 1697, Hagerup (Ellisgård) - P -

Helgas håndskrevne erindringer (ligger som PDF)

Helgas renskrevne erindringer med billeder (ligger som PDF)

24 gårde i Søsum ved folketællingen i sommeren 1787 (ligger som PDF)

Anetavle for Helgas fader (ligger som PDF)

Anetavle for Helgas moder (ligger som PDF)

Vi har gravet dog ikke  ned i mulden men på internettet og diverse arkiver for at  afdække Helgas aner.

Heldet har været med os, for det viste sig, at hendes rødder er  godt og grundigt plantet i den nordsjællandske muld. 

Vi har kunnet koncentrere vores søgning til sognene Ølstykke, Jørlunde, Stenløse/Veksø og Snostrup med enkelte afstikkere til andre sogne
blandt andet en tur over Værebro å til Gundsømagle og Jyllinge.

Ligeledes viste det sig, at de fleste har været bønder og dermed har de generelt ikke flyttet sig langt fra det sted, hvor de er født. 

Flytning fra hjemstavnen begyndte først at blive almindelig omkring år 1850, måske fordi pastvangen ved rejser i kongeriget først bortfaldt med lov om værneplligt af 12.2.1849  

Helga og hendes aner har boet på følgende 30 lokaliteter, der alle findes i amterne Frederiksborg og Roskilde (Gundsømagle, Jyllinge, Tågerup og Ågerup)

Badstrup    2
Ganløse    2
Græse    1
Gundsømagle    4
Hagerup    2
Hørup     6
Jyllinge    4
Knardrup    2
Lille Rørbæk    4
Manderup    2
Påstrup    2
Skibby    1
Skænkelsø    2
Sperrestrup    8
Stenlille    6
Stenløse    4
Store Rørbæk    6
Sundbylille    6
Svestrup    6
Søsum    48
Tågerup    3
Ude Sundby    4
Udlejre    20
Uggeløse    1
Ukendt    3
Vassingegrød    2
Veksø    12
Værebro Mølle    2
Ølstykke    27
Ågerup    2

Af Helgas 194 aner har de 108 boet på 37 gårde, hvis navne vi har kunnet  finde frem til

2   Annebjerggård
4    Bjellekjærgård
2    Brønstedgård
2    Bygård
2    Damgård
2    Egebjerggård
2    Ellisgård
2    Græstedgård
2    Hesselholmgård
2    Hestehavegård
4    Hulhøjgård
4    Kabbelholmgård
2    Kirkebjerggård/Jyllinge
2    Konehøjgård
3    Kongsdalgård
2    Korshøjgård
4    Langekjærgård
4    Lindebjerggård 
2    Møllebjerg
2    Møllehøjgård
3    Nittebjerggård
2    Pudebjerggård
4    Sigersdalgård
4    Skibstedgård
2    Skælbækgård 
2    Stiesdal
6    Stiesholmgård
4    Stokholmgård
2    Svendstedgård
2    Søbjerggård
2    Tofthøjgård
2    Varmedalgård
4    Vendekildegård
4    Vaarsøegård 
2    Vængegård
8    Ørnebjerggård
2    Ørnholmgård
2    Øster Påstrup

- Sidens top - Forsiden